تراول کابل آسانسور

تراول کابل آسانسور چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید:


معرفی تراول کابل آسانسور

اگر با یک مثال ساده بخواهیم تراول کابل آسانسور را معرفی کنیم باید بگوییم تراول کابل مانند یک رشته عصبی حساس در آسانسور است که به مغز ، قلب و بازوهای حرکتی این سیستم متصل است.

در این مثال منظور ما از مغز، تابلو فرمان آسانسور و منظور از قلب، موتور آسانسور است . بازوهای حرکتی نیز همان کابین آسانسور هستند .

تراول کابل تقریبا با تمام اجزای مهم آسانسور به طور مستقیم در تماس است و وظیفه انتقال پیام بین آنها را بر عهده دارد.

هرگاه از داخل کابین یا طبقات دستوری صادر شود از طریق تراول کابل به تابلوفرمان منتقل شده و در آنجا پردازش می‌شود سپس با هماهنگی موتور آسانسور دستور مورد نظر اجرا می‌گردد. این پروسه اهمیت کار تراول کابل آسانسور را نشان می‌دهد .

اما همان طور که از نام این قطعه پیداست(کابل متحرک)، این کابل همواره درحال حرکت است و در یک نقطه مشخص فیکس نشده است .

این کابل از یک سو به تابلو فرمان وصل است و از سوی دیگر به کابین آسانسور متصل می‌باشد و مدام به همراه کابین در حال حرکت است به همین دلیل است که جنس آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

کابل تخت آسانسور

ساختار تراول کابل آسانسور 

تراول کابل یا کابل تخت از کنار هم قرار گرفتن تعدادی سیم فلزی در زیر یک پوشش پلاستیکی ساخته می‌شود .

سیم‌های فلزی در این ساختار وظیفه انتقال پیام را به عهده دارند و پوشش پلاستیکی از آنها محافظت می‌کند.

جنس سیم‌های فلزی داخل کابل نوعی آلیاژ با درصد مس بالاست زیرا مس قدرت رسانایی خوبی دارد، در واقع یکی از فاکتور‌های سنجش کیفیت تراول کابل‌ها اندازه‌گیری درصد مس به کار رفته در رشته‌های داخلی آنهاست.

در بخش پوشش بیرونی نیز باید یک پوشش محکم و در عین حال انعطاف‌پذیر در نظر گرفت که در هنگام حرکت نشکند و پاره نشود اما راحت حرکت کند.

برای این منظور از نوعی پلاستیک با کیفیت و انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند .

تراول کابل در چاه آسانسور و در راستای ریل ها قرا دارد ، وظیفه ریل های آسانسور هدایت کابین است و تراول کابل نیز به کابین متصل است لذا میتوان این دو قطعه را نیز به هم مرتبط دانست .

برای آشنایی بیشتر با ریل آسانسور روی همین کلمه در متن کلیک کنید.

سایز تراول کابل

کابل ها بر اساس تعداد رشته‌های به کار رفته در تولیدشان سایز بندی می‌شوند .

هرچند برای برقراری ارتباط بین کابین و تابلو فرمان حدود 4 رشته سیم کافیست اما معمولا تعداد خیلی بیشتری سیم برای این کابل ها در نظر می‌گیرند تا در صورت پارگی برخی رشته ها به نحوه کارکرد آسانسور آسیبی وارد نشود.

این کابل ها معمولا در سایزهای 4-8-12-16-20 و 24 رشته موجود هستند که استفاده از کابل‌های زیر 12 رشته به دلیلی که در بالا اشاره کردیم مرسوم نیست . به طور معمول اکثر آسانسورکاران از کابل‌های 24 رشته ایرانی یا خارجی استفاده می‌کنند.

تراول کابل

برندهای معتبر سیم بکسل

خوشبختانه تراول کابل آسانسور یکی از قطعات آسانسور است که هم در داخل و هم در خارج از کشور تولید کنندگان معتبری دارد.

هم زمان با افزایش نرخ ارز و دشواری واردات کالاها خیلی از تولید کنندگان داخلی به فکر تولید تراول کابل آسانسور افتادند و نمونه‌های موفقی از این محصول نیز به بازار ارائه دادند.

در میان تروال کابل های معتبر خارجی می‌توان به تراول کابل آی سی سی ایتالیا ، تراول کابل دت وایلر سوییس ، تراول کابل دت وایلر چک ، تراول کابل فوپا و تراول کابل آکیش اشاره کرد.

در بین تولید کنندگان ایرانی هم به عنوان مثال می‌توان از تراول کابل دت وایلر ایرانی ، تراول کابل گلشنی و تراول کابل آسیا نام برد.

قیمت

قیمت تراول کابل رابطه مستقیمی با داخلی یا خارجی بودن آن و قیمت روز دلار و سایر ارز ها دارد. تراول کابل‌های ایرانی معمولا ارزان‌تر و در دسترس‌تر هستند اما کابل‌های خارجی معمولا گرانتر به فروش می‌رسند.

تراول کابل و سیم بکسل معمولا در یک دسته بندی قرار میگیرند هرچند کارکردشان متفاوت است ، برای آشنایی بیشتر با سیم بکسل آسانسور روی همین کلمه در متن کلیک کنید.

نحوه محاسبه طول کابل متحرک

نحوه محاسبه طول تراول کابل آسانسور از اهمیت زیادی نزد آسانسورکاران برخوردار است.

زیرا اگر این کابل کوتاه در نظر گرفته شود موجب اختلال و پارگی آن می‌شود و اگر بلند باشد موجب گره خوردن و همچنین هدر رفتن بخشی از کابل می‌شود.

به همین دلیل از روش‌های مختلفی برای محاسبه طول مورد نیاز تراول کابل استفاده می‌شود که مرسوم‌ترین آن استفاده از فرمول زیر است:

طول تراول کابل = (تعداد توقف*۳.۲)+۱۱

نتیجه گیری

تراول کابل یکی از قطعات مهم و حساس آسانسور است که هم در داخل و هم خارج از کشور تولیدکنندگان موفقی دارد .

این قطعه وظیفه برقراری ارتباط بین کابین و تابلو فرمان را به عهده دارد و معمولا از مس و روکش پلاستیک مرغوب ساخته میشود. از شناخته شده ترین تراول کابل های بازار آسانسور دت وایلر چک میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *